Що робити у випадку насильства в сім’ї

Враховуючи, що насильство в сім’ї в більшості випадків явище триваюче, перш за все необхідно заздалегідь скласти план дій та визначитись: що робити, куди піти у разі небезпеки, хто може допомогти.

І) У випадку коли постраждалій особі не завдано фізичного болю і не спричинено тілесних ушкоджень. Постраждала особа має викликати екіпаж патрульної поліції, які опитують постраждалого і кривдника. Далі звернутись із заявою про вчинення домашнього насильства до відділку поліції або дільничого інспектора поліції за місцем проживання, які проведуть профілактичну бесіду та/або винесуть офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї.

Крім того,  можна подати заяву про вчинення домашнього насильства до центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або звернутись за допомогою до центру соціально-психологічної допомоги.

ІІ) У разі якщо внаслідок насильницьких дій постраждалій особі могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю обов’язково викликається екіпаж патрульної поліції, яка у разі потреби може негайно припинити насильство. Такими проявами насильства може бути застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо.

Якщо кривдник застосовує фізичну силу і завдає тілесних ушкоджень, обов’язково необхідно звернутися до медичної установи та отримати медичні висновки про отримані тілесні ушкодження, які стануть вагомим доказом того, що сталося.

Надалі слід подати заяву про вчинення домашнього насильства до уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за місцем проживання, до повноважень яких серед іншого належить винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників, а також взяття їх на профілактичний облік та проведення з ними профілактичної роботи.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків, строком до 10 діб та може містити такі заходи як: зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

За таких обставин кривдник несе адміністративну відповідальність за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тягне за собою накладення штрафу або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.

ІІ) Тяжкі випадки домашнього насильства є кримінально караними. Такими проявами насильства може бути нанесення тілесних ушкоджень різного ступеню тяжкості: легкі, середньої тяжкості, тяжкі тілесні ушкодження, побої, мордування, погроза вбивством, замах на самогубство, що сталося через жорстке поводження, шантаж, примус до протиправних дій або систематичного приниження людської честі й гідності, злочинів проти статевої недоторканості.

У такому випадку обов’язково викликається екіпаж патрульної поліції, оперативно-слідча група та за необхідності швидка медична допомога.

Протягом 24 годин слідчим вноситься запис про факт насильства до єдиного реєстру досудових розслідувань.

Постраждала особа має право  звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, яким визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків. Такий припис видається на строк від одного до шести місяців.

Контакти

  • (0472) 333-228, 0-800-213-103 - єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги
  • вул.Гоголя, 221, м.Черкаси, 18007, Україна
  • cherkasy1.cherkasy@legalaid.ck.ua